مهندسی سیستم های میکرو و نانو الکترو مکانیک

سیستم ­های میکرو و نانوالکترومکانیکی (MEMS-NEMS) ذاتاً زمینه ­ای بین‌رشته‌ای است که از فناوری‌های نوپا و رو به گسترش محسوب می­شود. ساخت قطعات مکانیکی در ابعاد میکرونی ابتدا درزمینه حس‌گرها آغاز گردید و به‌تدریج به انواع میکروسیستم ­ها و نانوسیستم­ ها توسعه یافت. نخستین محصول تجاری در 1982 ساخته شد که درزمینه بهسازی عملکرد کیسه ­های هوای خودرو بوده است. تفکر کوچک­ سازی به تدریج به انواع سامانه­ ها توسعه یافت تا اینکه نخستین سامانه نانوالکترومکانیکی در سال 2000 توسط IBM معرفی گردید.  

نیاز صنایع مادر نظیر صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع نظامی، صنایع خودروسازی به انواع میکروحسگرها، میکرو محرک‌ها در حال گسترش است. همچنین احتیاج صنایع متوسط و کوچک به انواع ادوات میکرو و نانو روند رو به رشدی را طی می­کند. از کاربردهای کنونی این سیستم ­ها می‌توان به انواع حسگرها نظیر میکروشتاب ­سنج­ها، میکرو آیینه‌ها (سوئیچ نوری و نمایشگرها)، تجهیزات فضائی، تجهیزات تشخیص پزشکی در محل، آنالیزگرهای شیمیائی، سیستم‌های ذخیره و نمایش داده­ها و مخابرات نوری با کارایی بالایی اشاره نمود.

فعالیت عملی موفق در عرصه‌های میکرو و نانوفناوری نیاز به بهره ­مندی از پشتوانه علمی دارد. در این زمینه توانمندی بالقوه­ ای در جهت رفع نیاز صنایع در مراکز علمی کشور وجود دارد و دانشگاه‌ها از پیشگامان ورود به این حوزه بوده ­اند که می­تواند به ارتقای تولیدات صنعتی و بهبود زندگی مردم منجر شود. از سوی دیگر برای کشوری که مطابق افق 1404 باید در جایگاه نخست علمی و فناوری منطقه قرار داشته باشد، حرکت به سمت نوسازی و روزآمد سازی تولیدات صنعتی ضرورتی اجتناب ناگزیر است. شایان ذکر است که فارغ‌التحصیلان این دوره امکان اشتغال درزمینه­ های متنوع تحقیقاتی و تولیدی را داشته و نوع اشتغال ایشان در بازار کار متغیر فعلی دارای انعطاف‌پذیری خواهد بود.