انرژی های تجدید پذیر

انرژی­های تجدیدپذیر از علوم نوپایی است که به دلیل کاربردهای وسیع و متنوع آن در پاسخگویی به نیازهای جامعه در کشورهای پیشرفته صنعتی به سرعت در حال رشد و استفاده است و در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی آن کشورها مورد توجه خاص می­باشد. در کشور عزیز ما ایران، به دلیل جدید بودن این فناوری و نیز عزم دولت محترم بر توسعه انرژی­های تجدیدپذیر و تشویق مردم به استفاده از این انرژی­ها در مصارف صنعتی، خانگی و غیره سبب می شود که چشم ­انداز خوبی از بازار کار این رشته در آینده متصور شد. همچنین تنوع منابع و کاربردهای انرژی ­های تجدیدپذیر اطمینان از داشتن بازارکار خوب در آینده را بیشتر نمایان می­ نماید. این رشته فرصت­ های شغلی متنوعی را با توجه به منابع انرژی­های تجدید­پذیر در منطقه ایجاد می­کند. از منابع انرژی­های تجدیدپذیر می­توان به انرژی باد، انرژی امواج دریا، زمین گرمایی، زیست توده و انرژی خورشیدی اشاره کرد. منابع خدادادی انرژیهای تجدیدپذیر در ایران و کاربردهای آن در تولید انرژی الکتریسیته لزوم توجه به آن را دو چندان می­کند. لذا با توجه به اهمیت استراتژیک این علوم در عرصه صنعت و فناوری، پرورش متخصص در آن یک امر ضروری و استراتژیک جهت پاسخ به نیازهای ملی کشور در زمینه تولید انرژی، ارتقاء محیط زیست، و ... می باشد.

در این رابطه دانشگاه رازی با تکیه بر توانمندیهای علمی خود، فعالیت در حوزه هایی از انرژیهای تجدید پذیر را مد نظر قرار داده است. این حوزه­ها به شرح زیر است:

  1. مهندسی انرژیهای تجدید پذیر
  2. اقتصاد انرژی 
  3. مدیریت سیستمهای انرژی
  4. کارایی انرژی در ساختمانها

 هدف این دانشکده توسعه این فناوری و تربیت نیروی انسانی متخصصی است که دانش و تجربیات لازم برای پژوهش کاربردی در زمینه‌های مختلف انرژیهای تجدیدپذیر را داشته باشد.